Par Omega-3

Kā iegūt labāko rezultātu?

Mēs iesakām Omega-3 uzņemt ēdienreizes laikā. Iemesls tam ir labāka taukskābju uzsūkšanās organismā. Tauku gremošana parasti netiek stimulēta tukšā dūšā, tāpēc jūs riskējat, ka tikai nedaudz vērtīgās eļļas tiks absorbētas organismā. Ir svarīgi, lai eļļa netiktu uzkarsēta. Nav nozīmes tam, vai eļļu dzer no rīta, pusdienlaikā vai vakarā – svarīgi to apvienot ar maltīti.

Omega-3 taukskābju EPA un DHA ietekme

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir sniegusi labvēlīgu atzinumu par jūras omega-3 taukskābju EPA un DHA un apstiprinājusi šādus pozitīvos efektus:

Sirds un asinsvadu veselība

Sirds ir galvenais cilvēka ķermeņa orgāns. Asins plūsma un šūnu metabolisms ir kritiski faktori sirds veselībā. Ir pierādīts, ka pietiekama Omega-3 taukskābju uzņemšana pozitīvi ietekmē šos faktorus. EPA un DHA veicina normālu sirds darbību. Saskaņā ar EFSA teikto, pozitīvs efekts ir novērojams, ja dienā tiek ievadīti vismaz 250 mg EPA un DHA.

Sadzeņu darbība

Smadzenes lielākoties veido nepiesātinātās taukskābes. Jaunākie pētījumi liecina par ciešu saikni starp Omega-3 taukskābju uzņemšanu un uzlabotu smadzeņu darbību. DHA veicina normālu smadzeņu darbību. Saskaņā ar EFSA teikto, pozitīvs efekts ir novērojams, ja dienas deva ir vismaz 250 mg DHA.

Mazuļa attīstība

DHA lietošana mākslīgajos maisījumos zīdaiņiem un citos mākslīgajos maisījumos zīdaiņiem veicina normālu redzes attīstību līdz 12 mēnešu vecumam. Saskaņā ar EFSA teikto, efekts ir labvēlīgs, ja dienā lieto 100 mg DHA.

Kā Omega-3 taukskābes ietekmē mūsu veselību?

Omega-3 taukskābes ir daļa no polinepiesātinātajām taukskābēm. Atšķirībā no piesātinātajām taukskābēm, organisms pats nevar tās ražot, tāpēc tās jāsaņem ar uzturu. Tā kā Omega-3 taukskābes ir vitāli svarīgas mūsu ķermenim, tās sauc arī par neaizvietojamām taukskābēm.

Ir vairāki Omega-3 taukskābju veidi. Tie galvenokārt atšķiras pēc ķīmiskās struktūras un izcelsmes.

Starp vissvarīgākajām taukskābēm ir:

eikozapentaēnskābe (EPA)

dokozaheksaēnskābe (DHA)

alfa-linolēnskābe (ALA)

Atšķirība starp jūras un augu valsts Omega-3 taukskābēm.

Ķermenis var pārveidot Omega-3 taukskābes ALA taukskābēs EPA un DHA tikai daļēji, kā arī koeficients dažādiem cilvēkiem ir ļoti atšķirīgs atkarībā no dažādiem faktoriem, piemēram, vecuma, dzimuma, svara un metabolisma. Konversijas likme ir vidēji tikai no 5 līdz 10%. Augu Omega-3 taukskābes papildina jūras Omega-3 taukskābes no zivīm un aļģēm, bet diemžēl tās neaizstāj.

Neskaitāmi pētījumi apstiprina jūras Omega-3 taukskābju EPA un DHA pozitīvo ietekmi uz veselību.

Omega-3 taukskābes ALA (alfa-linolēnskābe) atrodamas tādos produktos kā linsēklas, čia sēklās, riekstos u.c. Šo produktu eļļas ir īpaši bagātas ar ALA. Omega-3 taukskābes EPA un DHA var nodrošināt ierobežotā daudzumā.

Jūras Omega-3 taukskābes EPA (eikozapentaēnskābe) un DHA (dokozaheksaēnskābe), galvenokārt, atrodamas tādos jūras produktos kā jūras treknās zivis, krils, vēžveidīgie un jūras aļģes.

Mūsu ķermenim ir vajadzīgas Omega-3 un Omega-6 taukskābes. Lai arī abām taukskābēm ir ļoti līdzīga ķīmiskā struktūra, tās darbojas pretējos virzienos. Omega-3 taukskābes samazina iekaisuma procesus organismā, bet Omega-6 taukskābes veicina iekaisuma attīstību. Tāpēc mūsu ķermenim ir nepieciešams Omega-3 un Omega-6 taukskābju līdzsvars. Omega-3 un omega-6 nelīdzsvarotība var izraisīt hronisku iekaisumu organismā, kas var veicināt noteiktas slimības. Omega-6 / omega-3 attiecība ir hroniska ķermeņa iekaisuma faktors.

Omega-3 deficīts
Mūsdienās Omega-3 un Omega-6 attiecība bieži nav līdzsvarota

Kopš akmens laikmeta mūsu uzturs ir nodrošinājis pareizu līdzsvaru starp abām taukskābēm. Mūsu ēšanas paradumu attīstība kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem (pārstrādātu pārtikas produktu un rūpnieciski sagatavotu ēdienu patēriņš, masveida lauksaimniecības dzīvnieku patēriņš, palielināts lētu augu eļļu patēriņš utt.) Ir negatīvi ietekmējusi Omega-6 / Omega-3 attiecību.

Mūsdienās vidējā Omega-6 un Omega-3 attiecība ir aptuveni 15: 1. Tas nozīmē, ka mēs patērējam 15 reizes vairāk Omega-6 nekā Omega-3! Jauniešu līdz 25 gadu vecumam attiecība ir pat 25: 1, un tas nav pārsteidzoši. Ja ieskatīsimies tuvāk, mēs redzam, ka zivis jauniešu ēdienkartē ir reti, savukārt ātrās ēdināšanas, kā arī saldas un pikantas uzkodas gūst arvien lielāku popularitāti.

Attiecība, kas mazāka par 5:1 (Omega-6 pret Omega-3), ir labvēlīga veselībai. Terapeitiski bieži tiek meklēta attiecība, kas mazāka par 3:1.

Ja organismā ir par daudz Omega-6 taukskābju?

Omega-6 taukskābes ir arī neaizstājamo taukskābju sastāvdaļa, tāpēc tās jāiegūst ar uzturu, taču vairums cilvēku uzturā patērē daudz vairāk Omega-6 taukskābju nekā Omega-3 taukskābes. Sakarā ar Omega-6 iekaisuma iedarbību, šī taukskābju nelīdzsvarotība var kaitēt veselībai. Eksperti uzskata, ka lielu daļu no civilizācijas slimībām, piemēram, sirdslēkmes un insultiem, kā arī astmu, reimatismu un atopisko dermatītu, var attiecināt uz hronisku iekaisumu, ko izraisa pārmērīgas Omega-6 taukskābes.

Pārtikas produkti ar augstu Omega-6 saturu

Pārtikas produkti, kas bagāti ar Omega-6 taukskābēm, ietver lielo lopkopības saimniecību gaļu, pārstrādātus gaļas produktus un ātrās ēdināšanas produktus. Pārstrādāti piena produkti (piemēram, siers un sviests) un vistas olas arī satur daudz Omega-6 taukskābju. Augsts Omega-6 līmenis dzīvnieku barībā, galvenokārt, ir saistīts ar pieaugošu koncentrētas un lētas barības izmantošanu lielās saimniecībās. Dienas laikā mēs patērējam lielas Omega-6 devas, jo Omega-6, ko lielie lauksaimniecības dzīvnieki uzņem ar pārtiku, vēlāk atrodams uz mūsu šķīvja.